Filip Rožek v roce 2016 spoluzaložil organizaci Se psem mě baví svět, která pomáhá týraným a opuštěným psům najít štěstí na Zemi. Projekt Gump vznikl na základě příběhů psů z této organizace. „Projekt Gump ale není jen o filmu nebo o knížce, váže se na něj spousta dalších věcí. Mimo jiné jsme na Říčansku zahájili výstavbu nového psího útulku, který ponese Gumpovo jméno,“ vysvětlil autor knihy a spoluproducent filmu, který na neděli 17. dubna ve 20.15 chystá televize Prima, Filip Rožek.
Vaše kniha Gump - pes, který naučil lidi žít se stala bestsellerem. S režisérem F. A. Brabcem jste na základě její předlohy natočili film, jaký z toho máte pocit?
Když jsem psal knížku, myslel jsem si, že bude maximálně pro naši komunitu lidí v organizaci Se psem mě baví svět. V té době by mě ani nenapadlo, že ji objeví i děti a bude se jim líbit. Měl jsem pocit, že je pro děti moc krutá. Gumpův projekt provází písnička Protože to nevzdám od Olgy Lounové a klip ní režíroval F. A. Brabec. Později mi navrhl, že by na základě toho příběhu natočil film. Splnil se mi sen.
Liší se nějak film od knihy?
Liší i neliší. Celá knížka je ve filmu obsažená. Zároveň je tam ale jiný konec a dochází tam k různým paralelním dějům. Gump hledá Béďu, ale i Béďa Gumpa.
Jaký je režisér F. A. Brabec?
František je bezesporu výjimečný blázen, který svojí energií strhne všechny ostatní. Celou dobu jsem si s ním připadal jako na horské dráze. František ji řídí, my všichni lítáme ze strany na stranu, řveme hrůzou a František se vepředu směje. Když s ním dojedete do cíle, tak si uvědomíte, že chcete jet ještě jednou, protože nic tak výjimečného jste nezažili.
Sdílel s vámi stejnou vizi, jak film natočit?
Oba jsme složité bytosti. Rádi děláme věci po svém, ale během natáčení jsme šli stejnou cestou. Od prvního natáčecího dne jsme spolu každou věc konzultovali. Bylo pro mě neuvěřitelnou úlevou, když jsem viděl některé natočené materiály, našel jsem chybu, která mi vadila, řekl jsem ji Frantovi, a on ji viděl stejně. Jsem rád za okamžik, kdy jsme se domluvili, že film uděláme spolu.
Komu byste film doporučil?
Doporučil bych ho lidem, kteří mají rádi zvířata, ale i lidem, kteří se pejskařům smějí a mají pocit, že zvíře do jejich života nepatří nebo nemusí patřit. Tento film ukáže zvířecí pravdu. To, jak jsou zvířata důležitá pro lidský život, jak člověka obohatí. Pes je hodně důležitý pro děti a jejich výchovu. Pokud se dítě na zvíře dokáže napojit, vychová ho to v člověka, který má pak vztah nejen ke zvířatům, ale i k přírodě a váží si věcí kolem sebe.
Jaké emoce mohou diváci ve filmu očekávat?
Doufám, že největší emocí bude dojetí. Hodně čtenářů knížky říká, že na film nepůjdou, bojí se, že budou plakat od začátku do konce. Scény, které jsou v knížce napsané krutě a drsně, režisér F. A. Brabec pojal poeticky, neostře, neagresivně. Je tam velký prostor pro lásku mezi člověkem a zvířetem. Pokud se člověk bude bát vidět věci takové jaké jsou, tak svět nikde nebude lepším místem pro zvířata ani pro lidi.
Je ve filmu prostor i pro humor?
Jednoznačně. Psi jsou extrémně vtipná zvířata s velkým smyslem pro humor.
Budou hrát ve filmu kromě Gumpa i jiní psi?
Ve filmu uvidíte pejsky z útulků nebo organizací, ke kterým se lidé nechovali hezky nebo naopak je zachránili. Všichni psi hrají sami sebe. Snažili jsme se, aby se nemuseli podrobovat nějakému drilu, učení se. Postavili jsme je do nějaké situace, a natočili jen to, jak ji zvládli.
Vzpomínáte si na nějakou příhodu s Gumpem?
Těch zážitků bylo víc. Když jsem si Gumpa vzal z útulku, dlouho jsem se bál pustit ho z vodítka. Jednou jsme spolu byli v Táboře u Lužnice, pustil jsem ho, a on utekl. Bál jsem se, co se stane, představoval si hrozné scénáře… A pak jsem ho objevil v lese, jak se mi směje, že tam běhám sem a tam, a hledám ho. Nakonec jsem místo toho, abych ho honil, začal utíkat. A on začal honit mě. Tak jsme si to tímhle způsobem vyříkali a už mi nikdy neutekl.
Je něco, co vás Gump naučil nového?
Každý pejsek, kterého jsem měl, mě něco naučil, nejen Gump. Každý pejsek je jiný, s jiným smyslem pro humor, s jinými věcmi, které ho baví. Stejně jako u člověka. Každý pes mě naučil žít.