Česká 30: Soukup, Basiková a Brousek vybírají filmové písničky

Česká 30: Soukup, Basiková a Brousek vybírají filmové písničky

Česká třicítka vás tentokrát zve do světa hudby. Uvidíte a hlavně uslyšíte v ní výběr třiceti nejlepších filmových písniček. Některé vznikly přímo pro film, jiné si filmaři ke svému příběhu pouze vypůjčili od pěveckých hvězd. Ve třiceti ukázkách uslyšíte známé zpěváky, ale i herce, od nichž byste zpěv nikdy nečekali. Koho si tentokrát pozval moderátor Martin Dejdar do studia, aby sestavil speciální výběr filmových skladeb? Skladatele hudby filmové i muzikálové Ondřeje Soukupa, zpěvačku a hvězdu mnoha muzikálů Báru Basikovou a herce a milovníka bigbítu Otakara Brouska mladšího, zvaného Ťulda.

Umíte si v dnešní době představit film bez hudby? Asi těžko - filmový příběh a písnička se doplňují. Ať jde o filmy z první republiky s Voskovcem a Werichem, muzikál o Karlu IV., pohádkový příběh o jedné ztřeštěné čarodějnici nebo muzikál z vězení. Některé skladby po odvysílání filmu začaly žít vlastním životem a jejich interpreti je na svých koncertech zpívají dodnes, jiné budí spíš rozpačitý úsměv. A interprety písniček zdaleka nejsou jen zpěváci. Režiséři mnohdy „donutili" před kamerou zpívat i herce, od nichž bychom se zpěvu nikdy nenadáli.
Bára Basiková je nejen vynikající sólová zpěvačka, ale velkou popularitu i uznání jí přinesly také muzikály - například Jesus Christ Superstar nebo Johanka z Arku. Bára přizná, že mezi její oblíbené filmy patří Limonádový Joe a v něm hit Whisky, to je moje gusto. A prozradí, kterou muzikálovou postavu miluje, ale nikdy si ji nezahrála. A strašně moc by chtěla.
Otakar Brousek mladší, zvaný Ťulda, si zahrál kromě mnoha divadelních rolí například ve filmech Snowboarďáci nebo Svatba upírů. Protože má rád bigbít, obzvlášť se mu líbila písnička Amerika ze stejnojmenného filmu. A prozradí, že jako milovníkovi filmů Voskovce a Wericha a písniček Jaroslava Ježka je mu velmi blízká například i známá písnička Není nutno autorů Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka z pohádky Tři veteráni.
Ondřej Soukup složil nejen spoustu písniček Lucii Bílé, ale je také autorem filmové hudby například k filmům Bony a klid, Tmavomodrý svět nebo Vratné lahve. A také autorem hudby k muzikálům. O které známé filmové písničce Ondřej ve studiu prohlásí, že je perverzní? A co český hudebník závidí svému italskému kolegovi - skladateli filmové hudby Ennio Morriconeovi? Uvidíte ve 14. díle pořadu Česká 30.

Autor: iHOT.czVšechny příspěvky v kategorii: Ostatní

Nejžhavější Foto

TV Zábava

Kultura